Fiszki - czym są i jak się z nich uczyć?

2024-03-05
Fiszki to sprawdzony sposób na skuteczną naukę stosowany od pokoleń. To niepozorne na pierwszy rzut oka rozwiązanie może znacząco ułatwić Ci zapamiętywanie dużej ilości materiału, co w szczególności przed maturą może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jeśli nie kojarzysz tej metody i chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat fiszek i tego jak z nich korzystać, aby uczyć się szybciej i skuteczniej, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Zespół Maturapki

Fiszki - co to?

Fiszki, to pojedyncze karteczki niewielkich rozmiarów, na których z jednej strony zapisuje się pytania lub definicje, a z drugiej prawidłowe odpowiedzi. Mogą być używane do powtarzania pojęć, dat historycznych, wzorów matematycznych czy słówek. 

Fiszki - jak je stworzyć?

Metoda nauki za pomocą fiszek jest niezwykle prosta, a co najważniejsze nie wymaga skomplikowanego sprzętu. 

Fiszki możesz wykonać samodzielnie w domu. Potrzebujesz do tego tylko trochę papieru i długopis. Jak to zrobić? Na jednej stronie kartki zapisujesz na przykład - definicję, a na drugiej jej wyjaśnienie. Tym sposobem możesz powtarzać sobie materiał z różnego rodzaju przedmiotów od matematyki, po historię, biologię czy WOS. Plusem tej metody jest to, że zaczynasz się uczyć już podczas samego tworzenia tego narzędzia. 

Poza tradycyjnym rozwiązaniem istnieją także elektroniczne wersje fiszek w postaci na przykład aplikacji na telefon. Jest to nie tylko praktyczny, ale także niezwykle wygodny sposobów nauki. Takim przykładem jest Maturapka. Poza podstawowymi możliwościami systematyzacji wiedzy Maturapka oferuje wiele dodatkowych funkcji. Pozwala na monitorowanie postępów w nauce dzięki statystykom, wysyła powiadomienia o powtarzaniu materiału, czy umożliwia korzystanie z gotowych już zestawów fiszek. To idealna propozycja dla osób, które chcą utrwalać wiedzę bez względu na czas czy miejsce w którym aktualnie się znajdują. 

Dlaczego warto stosować fiszki?

  • systematyczne powtarzanie materiału - fiszki pozwalają zachować regularność (tak kluczową dla skutecznego zapamiętywania informacji) oraz powrót do problematycznych definicji, które wymagają jeszcze dodatkowego utrwalenia. Jeśli pozostało Ci trochę czasu do egzaminu, to warto rozpocząć naukę od krótkich sesji i co jakiś czas zwiększać ich długość. Pomoże Ci to lepiej usystematyzować wiedzę i pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu. 

  • możliwość nauki w dowolnym miejscu i czasie - tradycyjne fiszki są lekkie i zajmują mało miejsca. Dzięki temu możesz powtarzać materiał niezależnie od tego gdzie się znajdujesz. Jeśli korzystasz z elektronicznej wersji, to proces ten jest jeszcze bardziej ułatwiony, gdyż wszystko masz w swoim smartfonie.

  • elastyczność - fiszki możesz dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, w zależności od tego do powtórek z jakiego przedmiotu chcesz je wykorzystać. 

Przeczytaj również: Jak uczyć się skutecznie? Poznaj metody efektywnej nauki

Skuteczność fiszek w nauce różnych przedmiotów

Fiszki mogą okazać się niezwykle pomocne w nauce wielu różnych przedmiotów. Mowa tu nie tylko o przedmiotach ścisłych, takich jak chemia czy biologia, ale także humanistycznych typu historia oraz WOS. 

Nie wiesz w jaki sposób mógłbyś/mogłabyś zacząć wykorzystywać to narzędzie? Śpieszymy z pomocą! 

  • W nauce biologii możesz używać fiszek do zapamiętywania określonych definicji, nazw roślin lub zwierząt czy procesów biologicznych. 

  • W WOS-ie fiszki mogą pomóc Ci w zapamiętaniu, nazw instytucji czy pojęć związanych z polityką i społeczeństwem. 

  • W historii natomiast, metoda ta może ułatwić Ci zapamiętywanie imion i nazwisk ważnych postaci czy dat najważniejszych bitew. Może być to niezastąpione narzędzie do nauki na maturę z historii.  

Pamiętaj, niezależnie od tego, czy wybierzesz fiszki w formie tradycyjnej czy cyfrowej, najważniejsza jest regularność i konsekwencja w powtarzaniu materiału.

Cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

ZaakceptujOdmów