5 najlepszych sposobów na naukę - jak szybko zapamiętywać?

2023-12-24
Sukces zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym zależy od wielu czynników. Jednym z nich, który według nas odgrywa ogromną rolę jest zdolność szybkiego uczenia się i skutecznego zapamiętywania informacji. Pozostaje jednak pytanie, jak lepiej zapamiętywać oraz co robić, aby zdobywać wiedzę szybciej i bardziej efektywnie? W tym artykule przyjrzymy się pięciu naszym zdaniem najlepszym sposobom na naukę, które pozwolą Ci nie tylko lepiej przyswoić materiał, ale także utrwalić go w pamięci na dłużej.
Zespół Maturapki
5 sposobów na skuteczną naukę

Przygotowujesz się do matury? Sprawdź: 10 porad dla każdego maturzysty

Nasze Top 5 najlepszych sposobów na naukę

Jak szybko zapamiętać dużo materiału? jakie są najlepsze sposoby na naukę? na te i wiele innych pytań, odpowiedzi szukał (i z pewnością nadal szuka) każdy z nas. Poniżej przedstawiamy 5 najlepszych naszym zdaniem sposobów na naukę, które ułatwią Ci zapamiętywanie i sprawią, że osiągane przez Ciebie wyniki będą jeszcze lepsze. Spróbujcie i przekonacie się sami!

Sposób #1 Zadbaj o miejsce do nauki i wyeliminuj wszelkie “rozpraszacze”

Po pierwsze, zacznij od wyboru odpowiedniego miejsca, w którym będziesz się uczył/-a. Pamiętaj, że musisz czuć się w nim komfortowo. Jeśli lubisz uczyć się w bibliotece, gdzie panuje cisza i spokój, wybierz to miejsce. Jednak, jeżeli podczas nauki lubisz np. słuchać muzyki lub po prostu uczysz się poprzez głośne powtarzanie, to własny pokój będzie dużo lepszą możliwością. 

Ponadto, znajdź tę porę dnia, która najlepiej odpowiada Twojemu dobowemu rytmowi. Niektórzy ludzie pracują lepiej rano, inni wieczorem. Sprawdź co działa w Twoim przypadku i w którym momencie dnia najlepiej przyswajasz wiedzę. 

Kiedy wybierzesz już odpowiednie miejsce i porę dnia, zadbaj o porządek i dobre oświetlenie w przestrzeni, w której zamierzasz się uczyć. Pamiętaj też o tym, aby wyciszyć lub wyłączyć telefon oraz wszystkie inne sprzęty, które mogłyby Cię rozpraszać i odrywać od nauki.

Sposób #2 Pamiętaj o przerwach 

Kiedy planujesz naukę np. do sprawdzianu lub egzaminu, ustal sobie odpowiednią kolejność, rozpoczynając od najtrudniejszych fragmentów materiału. Pamiętaj, że z godziny na godzinę Twoja koncentracja maleje, dlatego też dobrym pomysłem będzie podzielenie sobie materiału na mniejsze części.  

Dobrym sposobem na zapamiętanie dużej ilości informacji, jest maksymalne skupienie się na nauce przez około 25-30 minut, a następnie krótka, zazwyczaj około 5 minutowa przerwa. Po około czterech takich cyklach, warto zrobić sobie nieco dłuższą przerwę trwającą mniej więcej 15 minut. Taki sposób działania, pozwoli odpocząć Twojemu organizmowi i ograniczy ryzyko przerwania nauki np. w połowie przyswajania materiału. 

Sposób #3 Powtarzaj, aby lepiej zapamiętać

Systematyczne powtórki są niezwykle istotne, jeśli chcemy utrwalić zdobytą wiedzę w pamięci. Niezwykle ciekawym, ale przy okazji skutecznym narzędziem może okazać się dzielenie się tym, co już się nauczyliśmy z innymi. Wspólne dyskusje i wzajemne przepytywanie się, przynoszą dodatkową korzyść, gdyż można dzięki temu odkryć, na jakich obszarach powinniśmy skupić się bardziej podczas np. kolejnych powtórek. 

Sposób #4 Wykorzystaj wizualne metody zapamiętywania

Jeśli masz pamięć wzrokową i rozwiniętą wyobraźnię, warto wybrać wizualne techniki zapamiętywania, takie jak np. mapy myśli czy fiszki. 

Mapy myśli są to niezwykle wszechstronne narzędzia, które sprawdzą się zarówno podczas burzy mózgów w zespole, jak i w sytuacji, kiedy potrzebujesz zwizualizować sobie jakąś ważną informację np. podczas nauki do egzaminu. Mówiąc o mapach myśli, możesz wybrać szablony dostępne w internecie lub stworzyć je samodzielnie na kartce papieru lub tablicy. Podział na konkretne sekcje oraz określona kolorystyka zdecydowanie ułatwią Ci przyswajanie obszernego materiału. 

Fiszki są doskonałym narzędziem do dzielenia materiału na mniejsze części. Zapisanie definicji czy wzorów na kolorowych kartkach, może znacząco ułatwić ich zwizualizowanie, a tym samym zrozumienie i zapamiętanie. W połączeniu z techniką powtarzania w określonych odstępach czasu, fiszki okazują się niezwykle skutecznym narzędziem w szczególności podczas przyswajania dużej ilości wiedzy. 

Sposób #5 Wspomagaj się technologią 

Dzięki urządzeniom mobilnym mamy możliwość zdobywania wiedzy tak naprawdę w dowolnym miejscu i czasie. Warto z tego korzystać i np. podczas podróży do szkoły lub pracy posłuchać ciekawego podcastu, audiobooka czy przeczytać ciekawy artykuł. Przykładem wspierających technologii jest właśnie nasza aplikacja -  Maturapka. Dzięki niej możesz mieć nie tylko wszystkie niezbędne materiały do nauki pod ręką, ale także niezależnie od tego gdzie jesteś sprawdzić swoją wiedzę poprzez interaktywne quizy z wybranego przez siebie przedmiotu. 

Chcesz wiedzieć jak uczyć się skutecznie? Poznaj: Metody Efektywnej Nauki

Czas na naukę i szybsze zapamiętywanie!

W artykule omówiliśmy kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc Ci w nauce i zapamiętywaniu. Jeśli nadal zastanawiasz się jak szybko zapamiętać dużą ilość materiału, to skorzystaj z naszych porad! Odpowiednia organizacja czasu i miejsca, powtarzanie materiału czy kreatywne podejście do nauki to tylko jedne z wielu sposobów, które warto znać. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem przygotowującym się do egzaminów, pracownikiem rozwijającym swoje umiejętności zawodowe, czy osobą, która po prostu chce poszerzać swoją wiedzę. 

Warto jednak pamiętać, że nie istnieje jeden uniwersalny sposób nauki i lepszego zapamiętywania, który pasuje do każdego. Jesteśmy różni, dlatego też ważne jest, aby sprawdzać i eksperymentować z różnymi metodami i wybrać te, które są dla Nas najbardziej odpowiednie. 

Cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

ZaakceptujOdmów