Przeczytaj również: Jak przygotować się do matury? 10 porad dla każdego!
Jak wygląda arkusz maturalny?
Wygląd arkusza maturalnego w 2024 roku może nieznacznie różnić się w zależności od przedmiotu, jednak ogólnie zachowuje podobny układ do tych z poprzednich lat. W arkuszu maturalnym znajdziecie różnego rodzaju zadania, takie jak pytania otwarte, zamknięte czy zadania praktyczne.
Każdy z Was otrzyma arkusz z odpowiednimi poleceniami oraz miejscami na udzielanie odpowiedzi. Ważne jest, aby uważnie czytać pytania i stosować się do umieszczonych w arkuszu instrukcji. Pojawić mogą się w nim dodatkowo także grafiki, tabele czy inne materiały pomocnicze, zależnie od przedmiotu i typu zadania.
Jak otworzyć arkusz egzaminacyjny?
Każdy arkusz maturalny jest złożony i dokładnie zabezpieczony zazwyczaj papierową plombą. Aby go otworzyć należy ostrożnie rozerwać lub przeciąć (np.posiadanym dokumentem tożsamości) plombę, tak aby nie uszkodzić kart z zadaniami. Następnie, należy sprawdzić, czy na arkuszu nie ma żadnych braków, takich jak puste strony, nieodpowiednia numeracja zadań czy innego rodzaju uszkodzenia np. mechaniczne. Po otwarciu arkusza maturalnego należy uważnie przeczytać instrukcje znajdujące się na pierwszej stronie, które wyjaśniają sposób rozwiązywania zadań oraz zasady kodowania.
Jakie przedmioty są obowiązkowe na maturze 2024?
Przedmioty obowiązkowe na maturze to: język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny. Poza nimi musisz wybrać jeden przedmiot dodatkowy, który chcesz zdawać w ramach matury rozszerzonej.
To czy zdecydujesz się na jeden czy więcej egzaminów w ramach rozszerzenia zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeden jest obowiązkowy, a pozostałe możesz zdawać w zależności od tego na jaką uczelnie się wybierasz i ile punktów do rekrutacji potzrebujesz.
Poza tym obowiązkowo musisz przystąpić do dwóch egzaminów ustnych takich jak - język polski oraz język obcy nowożytny.
Ile procent muszę mieć żeby zdać maturę?
Aby zdać egzamin dojrzałości, musisz podejść do trzech przedmiotów pisemnych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka i język obcy) i uzyskać z nich co najmniej 30%.
Ponadto konieczne jest również przystąpienie do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, (gdzie nie ma ustalonego progu zdawalności) oraz matury ustnej z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Podobnie jak w przypadku matury pisemnej, aby zdać egzaminy ustne musisz uzyskać minimum 30%.
Z ilu przedmiotów dodatkowych mogę zdawać maturę?
Poza wspomnianymi powyżej przedmiotami obowiązkowymi i jednym na poziomie rozszerzonym, możecie przystąpić do nie więcej niż 5 przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. W formie pisemnej mogą być to m.in. biologia, chemia, filozofia, informatyka, matemtyka, j. polski, WOS i języki obce takie jak: angielski, niemiecki, włoski itp. W części ustnej natomiast: język angielski/niemiecki/rosyjski/hiszpański itp. bez określania poziomu albo na poziomie dwujęzycznym.
Uczysz się do matury rozszerzonej? Skorzystaj z naszej aplikacji do nauki nauki geografii, historii, biologii i WOS-u.
Co mogę zabrać ze sobą na maturę?
Podczas egzaminu maturalnego powinniście posiadać przy sobie długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (najlepiej 2-3) oraz dowód tożsamości - dowód osobisty. Dobrym pomysłem jest wzięcie ze sobą także butelki wody (bez etykiety) oraz zegarka, aby kontrolować czas. Dodatkowo, w zależności od zdawanego przedmiotu będziesz potrzebował/potrzebowała:
-
egzamin z matematyki: kalkulator prosty, linijka, cyrkiel, karta wzorów matematycznych (kartę wzorów powinna zapewnić szkoła),
-
egzaminu z fizyki biologii, chemii, astronomii i geografii: linijka, kalkulator prosty wybrane wzory (karty wzorów powinna zapewnić szkoła),
-
egzamin z historii, historii sztuki: lupa,
-
egzamin z informatyki, WOS-u: kalkulator prosty,
Ile trwa matura z poszczególnych przedmiotów?
Egzamin maturalny w 2024 roku (w formule z 2023 roku) w zależności od przedmiotu oraz jego poziomu (podstawa/rozszerzenie) trwa:
-
język polski (poziom podstawowy) - 240 minut
-
matematyka(poziom podstawowy) - 180 minut
-
język obcy nowożytny (poziom podstawowy) - 120 minut
-
większość egzaminów na poziomie rozszerzonym (np. WOS, fizyka, geografia itd.) - 180 minut
-
niektóre przedmioty na poziomie rozszerzonym, np. język polski, informatyka - 210 minut
Matura 2024 - harmonogram
W tym roku matury rozpoczną się 7 maja i potrwają do 25 maja. Szczegółowy plan wygląda następująco:
7 maja 2024 (wtorek):
godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy).
8 maja 2024 (środa):
godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy);
godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony)
9 maja 2024 (czwartek):
godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy)
godz. 14.00 – język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy).
10 maja 2024 (piątek):
godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
13 maja 2024 (poniedziałek):
godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny),
godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).
14 maja 2024 (wtorek):
godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
15 maja 2024 (środa):
godz. 9.00 – matematyka (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
16 maja 2024 (czwartek):
godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony),
Godz. 14.00 – historia muzyki (poziom rozszerzony).
17 maja 2024 (piątek):
godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).
20 maja 2024 (poniedziałek):
godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).
21 maja 2024 (wtorek):
godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
22 maja 2024 (środa):
godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).
23 maja 2024 (czwartek):
godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
Egzaminy ustne z poszczególnych przedmiotów odbędą się od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.
Matura 2024 - termin dodatkowy oraz termin poprawkowy
Termin dodatkowy (od 3 do 17 czerwca) przewidziany jest dla osób, które z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogły przystąpić do egzaminu w maju i uzyskały zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w czerwcu. Natomiast matury poprawkowe dla osób, którym nie powiedzie się w pierwszym terminie zaplanowane zostały na 20-21 sierpnia 2024 roku.
Kiedy będą wyniki matury?
Wyniki matur zdawanych w terminie podstawowym i dodatkowym zostaną ogłoszone 9 lipca 2024 roku. Wyniki egzaminów poprawkowych pojawią się natomiast 10 września 2024 roku. Dostęp do nich uzyskacie dzięki zalogowaniu się w systemie ZIU, na uruchomionym specjalnie przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną portalu. Dane do logowania otrzymacie w swoich szkołach.
Czy mogę opuścić salę podczas egzaminu maturalnego?
Jeśli zakończyłeś/zakończyłaś już pracę i chcesz opuścić salę egzaminacyjną musisz pamiętać o następujących zasadach:
-
możesz to zrobić nie wcześniej niż po godzinie od rozpoczęcia egzaminu (jeśli do oficjalnego zakończenia egzaminu pozostało natomiast 15 minut lub mniej, to jesteś zobowiązany do pozostania na miejscu do samego końca - o tym ile czasu pozostało do końca informuje zazwyczaj członek komisji),
-
jeśli chcesz opuścić salę, musisz zamknąć arkusz, położyć go na brzegu ławki, a swój zamiar zasygnalizować członkom komisji poprzez podniesienie ręki,
-
jeśli jednak nie chcesz kończyć egzaminu, ale potrzebujesz np. skorzystać z toalety zgłoś to członkowi komisji egzaminacyjnej poprzez podniesienie ręki. W takim przypadku zostaniesz odprowadzony przez niego do toalety i z powrotem do sali egzaminacyjnej.
Maturzysto o tym pamiętaj!
Egzamin maturalny jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego ucznia kończącego szkołę średnią. Aby dobrze się do niego przygotować, to poza powtarzaniem materiału z pomocą np. naszej aplikacji, rozwiązuj próbne matury, śledź uważnie aktualne informacje dotyczące terminów egzaminów oraz odpowiednio wcześnie zaopatrz się w niezbędne przybory takie jak kalkulator czy linijka. Poza tym, pamiętaj również o odpoczynku, relaksie i odpowiedniej ilości snu, w szczególności przed samymi egzaminami maturalnymi! Trzymamy za Was kciuki! Powodzenia!
Jeśli jesteś w trakcje przygotowań do matury sprawdź: Jak uczyć się skutecznie? Poznaj metody efektywnej nauki