Jak uczyć się skutecznie? Poznaj metody efektywnej nauki

2023-12-10
Proces nauki może być fascynujący, ale jednocześnie wymaga wysiłku i systematyczności. Czasem bywa też po prostu stresujący i męczący, a ogrom koniecznego do przyswojenia materiału potrafi przytłoczyć. Co możesz zrobić, aby to - często trudne - zadanie sobie maksymalnie ułatwić? Sprawdź jak się uczyć, aby robić to efektywnie i skutecznie.
Zespół Maturapki
Uczenie się do matury

Zapamiętywanie informacji, skutecznie uczenie, “Święty Graal” 

Naukowcy od wieków starają się znaleźć “Świętego Graala” procesu uczenia się, jakim byłoby szybkie przyswojenie jakiejkolwiek wiedzy. Bez znaczenia czy mamy na myśli naukę nowych słówek na egzamin z hiszpańskiego, czy chcielibyśmy wreszcie zrozumieć jak funkcjonuje układ odpornościowy człowieka i z czego się składa. 

Ludzkość z każdym rokiem czyni w tym względzie postępy, ale niestety nasz najważniejszy organ - mózg - lubi płatać figle. Wynika to z jego skomplikowania i tysięcy operacji, które musi przetwarzać w ułamku sekundy.

 

Pamięć krótkotrwała

 

W największym skrócie naszą pamięć możemy podzielić na dwie główne części.

Pierwszą z nich jest to tzw. pamięć krótkotrwała (czyli short-term memory). Pamięć krótkotrwała - zwana również pamięcią operacyjną - to rodzaj pamięci, który umożliwia przechowywanie i operowanie informacjami przez krótki okres, zwykle od kilku sekund do kilku minut. Jest to etap przetwarzania informacji przed ewentualnym przeniesieniem ich do pamięci długotrwałej. Pamięć krótkotrwała jest ograniczona zarówno pod względem czasowym jak i objętości materiału. 

Jej pojemność jest ograniczona - co oznacza, że może przechowywać tylko określoną ilość informacji jednocześnie. W przypadku pamięci krótkotrwałej najważniejszym procesem jest utrzymanie i manipulacja bieżącymi danymi. Są one potrzebne do natychmiastowego wykonywania zadań intelektualnych, takich jak rozumienie zdania czy pamiętanie numeru kodu aktywacyjnego do nowej aplikacji na smartfonie. Jeśli informacje nie są przenoszone do pamięci długotrwałej poprzez procesy - takie jak powtarzanie - mogą zostać szybko zapomniane. No właśnie, ale czym w takim razie jest pamięć długotrwała?

 

Pamięć długotrwała

 

Pamięć długotrwała (long-term memory) to rodzaj pamięci, w której informacje są przechowywane przez dłuższy czas - nawet przez całe życie! Jest to stadium, które pozwala na trwałe zapamiętanie i przechowywanie nie tylko doświadczeń i umiejętności, ale przede wszystkim wiedzy. W przeciwieństwie do pamięci krótkotrwałej, pamięć długotrwała ma właściwie nieograniczoną pojemność.

 

Powtarzanie kluczem do efektywnej nauki

 

Z dużą dozą pewności możemy zatem stwierdzić, że - przykładowo na maturze - chcielibyście być uzbrojeni w pamięć długotrwałą. Dzięki czemu w momencie próby i stresu, bez trudu przypomnicie sobie najważniejsze fakty i zagadnienia. Jedną z najskuteczniejszych metod uczenia się, która może znacznie ułatwić zdobywanie wiedzy długotrwałej, jest dobrze znana metoda fiszek. Fiszki to małe karty, na których z jednej strony umieszczamy pytanie, za to z drugiej odpowiedź. Wydaje się to być proste, ale ta pozornie banalna technika może mieć ogromny wpływ na efektywność procesu nauki.

 

Fiszki świetną metodą nauki

 

Fiszki stanowią jedną z najskuteczniejszych metod uczenia się, umożliwiając personalizację procesu nauki. Każdy uczeń ma różne tempo i typowe dla siebie style przyswajania wiedzy. Taka indywidualizacja jest kluczowa w efektywnym uczeniu się, ponieważ różni ludzie zdobywają wiedzę w różnym tempie i na różne sposoby. Korzystając z fiszek uczniowie sami dostosowują tempo nauki do swoich preferencji, ponieważ w nauce - podobnie jak w życiu - pośpiech to słaby doradca. Metoda fiszek aktywuje proces myślowy ucznia i ten - zamiast biernie przyswajać informacje - angażuje się w proces aktywnego przypominania sobie i przetwarzania wiedzy. To aktywne uczestnictwo sprawia, że informacje są trwalsze i łatwiej dostępne w pamięci.

Jak już wcześniej ustaliliśmy, aby coś zapisało się w pamięci długotrwałej - musi być powtarzane wielokrotnie. Fiszki są do tego idealne. Powtarzalność jest kluczowym elementem procesu efektywnej nauki, tworząc w mózgu dodatkowe połączenia neuronowe. Wszystko to owocuje lepszymi wynikami. W dzisiejszym świecie efektywne wykorzystanie czasu, który mamy, jest kluczowe. Metoda fiszek umożliwia skoncentrowanie się i uczenie podczas krótkich, intensywnych sesji. Fiszki są łatwo dostępne i dzięki nim można uczyć się praktycznie wszędzie: w autobusie, poczekalni czy podczas przerwy obiadowej. To sprawia, że nauka staje się bardziej elastyczna i dostosowana do codziennego życia. Korzystając z fiszek można łatwo monitorować postępy w nauce oraz śledzić, które karty sprawiają trudność, a które są już dobrze opanowane. To umożliwia skoncentrowanie się na tych obszarach, które wymagają dodatkowej uwagi.

 

Inne skuteczne metody uczenia się - Maturapka!

 

Fiszki to świetny i efektywny sposób nauki! Jednak noszenie w plecaku, czy portfelu setek fiszek jest nieefektywne, a przekładanie kart w autobusie może przysporzyć problemów. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć aplikację - Maturapkę. Podstawowe założenie Maturapki skupia się na pomocy w nauce na takiej zasadzie jak Fiszki. Algorytm stworzyliśmy w taki sposób, że pytania na które odpowiadacie na początku pojawiają się często - nawet kilkukrotnie podczas jednej rundy, a następnie z czasem coraz rzadziej. Po pewnym czasie nawet się nie obejrzycie, a dane zagadnienie będzie już w waszej pamięci długotrwałej. Jest to świetne i proste narzędzie, które z pewnością pomoże Wam w skutecznej nauce do matury lub cotygodniowej klasówki.

Pojedyncza runda składa się z 20 pytań, które w zależności od waszego wolnego czasu można rozwiązać nawet w kilka minut. W statystykach będziecie dokładnie widzieć ile zagadnień już umiecie, a ile jeszcze na Was czeka. Maturapka to po prostu nowoczesna kontynuacja misji zasłużonych dla naszej pamięci Fiszek.

Obraz autorstwa wayhomestudio

Cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

ZaakceptujOdmów