Matura z historii, historia rozszerzona - jak się do niej przygotować?

2024-01-18
Matura może okazać się sporym wyzwaniem dla większości absolwentów szkoły średniej. Jeśli lubisz historię, a nauka dat czy wydarzeń z różnych epok nie sprawia Ci kłopotu, to z pewnością pomyślałeś o maturze właśnie z tego przedmiotu. Warto jednak pamiętać, że historia nie opiera się tylko na datach, a matura z historii jest naprawdę dość wymagająca.  Poza dobrą znajomością najważniejszych wydarzeń historycznych czy bitew, kluczowa jest także umiejętność analizy źródeł oraz wyrażania swoich myśli na piśmie - ponieważ poza testem, czeka na Was także dłuższa wypowiedź pisemna. Zatem od kiedy zacząć naukę, jak zaplanować swoje przygotowania do matury z historii oraz na co zwrócić szczególną uwagę? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł! 
Zespół Maturapki
maturapka historia

Historia - matura rozszerzona - jakich zadań możesz się spodziewać? 

Matura z historii jest dość schematyczna, a jej układ od kilku lat wygląda praktycznie tak samo. Arkusz maturalny składa się z dwóch części: testu hybrydowego i pracy pisemnej

Test 

Test polega na udzieleniu odpowiedzi jednokrotnego wyboru (wybór spośród postaci, dat itd.), uszeregowaniu wydarzeń w kolejności chronologicznej oraz odpowiedzi otwartych (np. wyjaśnij dlaczego; wskaż przyczyny, bądź skutki określonych wydarzeń itp.). W przypadku testu do większości pytań załączone są różnego rodzaju źródła - mapy, fragmenty wypowiedzi postaci historycznych czy fotografie. Naszym zdaniem kluczem do dobrego przygotowania się do tej części egzaminu, jest rozwiązywanie jak największej ilości arkuszy próbnych oraz zadań i quizów dostępnych np. w aplikacji Maturapka.

Praca pisemna 

Praca pisemna jest zdecydowanie bardziej wymagającą częścią egzaminu maturalnego w porównaniu do testu. W jej przypadku nie jesteśmy ograniczeni konkretnym pytaniem i jedną odpowiedzią. Znając dobrze temat podany w zadaniu, na który zdecydowaliśmy się pisać możemy znacznie rozwinąć naszą wypowiedź i zawrzeć w niej wszystkie kluczowe informacje. Warto jednak zachować dyscyplinę i przywoływać tylko sprawdzone źródła. 

Praca powinna być syntetyczna i uwzględniać tylko najważniejsze informacje związane z tematem, bez zbędnych anegdot. Podczas jej pisania powinniście zwrócić uwagę także na jej warstwę merytoryczną tj. daty, nazwiska czy opisy wydarzeń. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do merytoryki, warto spróbować omówić problem w inny sposób lub tak zredagować akapit, aby uniknąć wyraźnych błędów.

Co najważniejsze, podobnie jak w przypadku wypracowań z języka polskiego, praca pisemna na maturze z historii powinna mieć odpowiednią budowę. Najlepszym wyborem będzie struktura klasyczna składająca się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

Matura z historii - przygotowanie

Wiecie już jak może wyglądać arkusz egzaminacyjny i jakiego rodzaju pytań możecie się spodziewać. Zatem przejdźmy teraz do tego na co powinniście zwrócić szczególną uwagę, aby przygotowania do matury z historii nie spędzały Wam snu z powiek. 

Nie odkładaj nauki na później 

Przygotowania do matury z historii rozszerzonej wymagają czasu i systematyczności. Nie odkładajcie nauki na ostatnią chwilę. Jeśli decydujecie się na historię podczas egzaminu maturalnego to przygotowania do niej rozpocznijcie już na początku roku szkolnego. Postarajcie się regularnie przeglądać notatki i być na bieżąco z materiałem, który jest omawiany na lekcjach.

Ustal harmonogram nauki

Aby dobrze zaplanować sobie czas przygotowań do matury z historii stwórzcie swój własny plan nauki. Dzięki temu będziecie w stanie w miarę równomiernie rozłożyć materiał, który powinniście przyswoić, biorąc też pod uwagę naukę do matury z innych przedmiotów. W swoim harmonogramie uwzględnijcie także czas na powtórki i rozwiązywanie testów próbnych. Regularność jest w tym przypadku kluczem! 

Korzystaj z różnych źródeł

Oprócz podręczników i materiałów otrzymywanych na lekcjach, korzystajcie także z innych źródeł, takich jak książki, artykuły naukowe czy strony internetowe. Dobrym rozwiązaniem może być również aplikacja do nauki historii do matury jak np. Maturapka. W szybki i przystępny sposób pomoże Wam ona nie tylko usystematyzować posiadaną już wiedzę, ale także zapamiętać kluczowe fakty, dzięki systemowi powtórek materiału. 

Rozwiązuj testy próbne

Rozwiązywanie testów próbnych jest kolejnym niezwykle istotnym elementem podczas przygotowań do matury z historii. Pozwalają one nie tylko na sprawdzenie swojej wiedzy, ale także na oswojenie się z formatem egzaminu i pracą pod presją czasu. Korzystajcie z dostępnych testów próbnych oraz arkuszy z poprzednich lat.

Matura historia - FAQ

W ramach podsumowania naszego artykułu zapraszamy Was na szybkie FAQ dotyczące matury z historii. 

  • Ile czasu trwa matura z historii ? 

Matura z historii trwa 180 minut - czyli 3 godziny 

  • Kiedy odbywa się matura z historii? 

Matura z historii odbywa się wspólnie z innymi maturami w maju. Jej termin nie jest jednak stały i w każdym roku wypada ona nieco inaczej. W 2024 roku matura z historii odbędzie się 21 maja - we wtorek

  • Czy rozszerzona matura z historii jest trudna? 

Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak dużo czasu poświęciliście na naukę tego przedmiotu w ciągu 4 lat edukacji. Wracając jednak do pytania, nie ulega wątpliwości, że rozszerzona matura z historii jest egzaminem dość wymagającym. Aby dobrze się do niej przygotować potrzeba nie tylko sporo czasu, ale też chęci zarówno do rozwiązywania testów jak i systematycznych powtórek. Jednak jeśli zależy Wam na jak najlepszym wyniku, to bez problemu możecie się do niej przygotować i uzyskać zadowalający wynik! Zatem przyszli maturzyści - powodzenia! 

Cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

ZaakceptujOdmów